Príbeh našej knihy

010-
1

Kto sme?

Jana, Eva a Jana. Dlhoročné priateľky, psychologičky, výskumníčky, mamy. V podobnom čase sa nám narodili deti a začali sme, asi ako každý, zisťovaním informácií k tomu, čo nás čaká. Neriešili sme nič iné ako vy. Klasické dilemy prvorodičov – prečo plače? Čo keď plač neustáva? Reagovať, nereagovať? Ako ho utíšiť? Naozaj ho rozmaznám? Čo so spánkom? Ako ho rozvíjať? A pod.

010-
2

Ako vznikla naša kniha?​

Mnohé informácie, ktoré kolujú mediálnym priestorom, sa nám však zdali príliš zjednodušené, často jednostranné a povrchné. Ako výskumníčky sme vedeli, že realita je oveľa zložitejšia než jednoduché rady typu – „keď ju budeš brať na ruky, rozmaznáš ju“. Bolo pre nás prirodzené obrátiť sa namiesto nich na kvalitné zdroje z vývinovej psychológie, odborné knihy a vedecké články. Tak vznikol nápad napísať túto knihu a podeliť sa aj s inými rodičmi o závery mnohých fascinujúcich výskumov, ku ktorým sme sa dostali pri hľadaní odpovedí na vlastné rodičovské dilemy.

3

Ako vznikla naša kniha naozaj.

V realite bolo pre nás písanie knihy niekedy až groteskne náročným obdobím. Stretnutia s troma počítačmi a minimálne takým istým počtom malých detí, kde sme poriadne preverili svoju schopnosť sústrediť sa v sťažených podmienkach. Dobiehanie termínov nadránom v tichu nad spiacou rodinou. Byty prevrátené hore nohami pri našich odborných diskusiách, omrvinky a rozliate kávy, keď niekto ťahal obrus, písanie so spiacim bábätkom v šatke. Spoločné dovolenky a víkendy, kam sme si nebrali detektívky, ale vedeckú literatúru. K vzniku tejto knihy neodmysliteľne patria aj naši podporujúci milovaní manželia, ktorí nám dopriali čas čítať a písať, aj na úkor vlastného oddychu. Naše tvorivé staršie deti, ktoré si vždy našli svoju zábavu v záhrade na chate. Starí rodičia, ktorí napriek vyťaženosti pomáhali, kedy sa dalo. Namiesto pôvodne plánovaných niekoľko mesiacov sme knihu písali tri roky. Prečítali sme stovky štúdií a k našim trom deťom pribudli ďalšie štyri. Pri písaní kapitoly o rozdielnych temperamentoch sme na vlastnej koži zažívali, že každé dieťa je skutočne iné. Že zaručené žolíky sme museli pri ďalšom bábätku hľadať odznova. Že ak jedno dieťa málo spí a druhé si práve na nás testuje, aký veľký je jeho vplyv a koľko si dokáže presadiť, nie je ľahké byť supermama. Že vie byť zraňujúce vypočuť si kritické poznámky od okolia alebo čeliť tomu, keď naše dieťa nie je v súlade s tabuľkami, normami či očakávaniami.

4

Prečo vznikla naša kniha?​

Pretože veríme, že ak sa budeme k našim deťom správať od prvého dňa s rešpektom, bez popierania ich potrieb a emócií, s pridaním pevných hraníc a pozitívnej disciplíny, vyrastú z nich šťastní a zodpovední dospelí. Veríme, že títo malí ľudia, ktorých nadovšetko milujeme, môžu mať krásny život, môžu byť zdraví, veselí a dobrosrdeční. Môžu veriť sami v seba a v iných ľudí. A predovšetkým, žiť svoj život s ľahkosťou a mať radi seba a iných takou láskou, akou boli milovaní a prijímaní, od kedy sú. Láskou bezpodmienečnou. Nemyslíme si, že na to, aby ste mali so svojím dieťaťom krásny vzťah, potrebujete poznať najnovšie výskumy. Ale sme presvedčené o tom, že v poznaní je oslobodzujúca sila. Ak máte výchovné otázky, či pochybnosti, prečítajte si vyvážené, neskreslené informácie. Môže vám to dodať sebavedomie a odvahu rozhodnúť sa podľa seba so zvážením pre a proti.

5

Ako knihu čítať a čo sa v nej nedozviete?​

Neprinášame hotové návody. Ani dogmy. Ani príkazy, čo musíte robiť, aby bolo vaše dieťa v poriadku. Naším cieľom je pomôcť vám, aby ste sa mohli rozhodnúť na základe kvalitných informácií. Náš názor v texte odznieva, no máme rešpekt k tomu, že život prináša rôzne momenty a vonkoncom nie je čiernobiely. Každý sa nakoniec musí rozhodnúť sám za seba, na základe skúseností, temperamentov a hodnôt členov rodiny. Nedávame sa vám za vzor ako ideálne mamy. Aj z vlastnej skúsenosti vieme, že každý milujúci rodič sa zo všetkých síl snaží, aby sa jeho deti mali dobre, aby z nich vyrástli šťastní a dobrí ľudia. To, že pri tej snahe občas zakopne a zamotá sa, že nie vždy je všetko dokonalé – s tým sa ráta. Naše deti nepotrebujú dokonalých rodičov, pretože mnoho sa učia aj na našich chybách a na tom, ako svoje chyby priznáme, spracujeme, akceptujeme, napravíme a ako s nimi žijeme. Neskrývame sa za všeobecné vyjadrenia. Dali sme si záležať na tom, aby sme uviedli odkazy na literatúru, na ktorú sa  odvolávame. Budeme rady a hrdé, ak vyhľadáte uvedené zdroje a budete pátrať ďalej. Veríme, že práve to je pridaná hodnota našej knihy: že máme všetko, o čom píšeme, aj podložené dôkazmi z  vedeckých štúdií, z ktorých sme kriticky vyberali tie metodologicky kvalitné a overené. Pokúsili sme sa v nej zhrnúť témy šité na mieru rodičov detí od narodenia do dvanástich mesiacov a ak by sme neboli obmedzené časopriestorom, mala by kniha dvojnásobok strán a tém. Napríklad plač a spánok zaberajú suverénne najviac priestoru, lebo… lebo bábätká.

Sledujte nás

Sledujte naše nové články, informácie o nových workshopoch ďalšej pripravovanej knihe.

Na spracovávanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Svoj odber môžete kedykoľvek zrušiť, pomocou kliknutia na odkaz v pätičke naších emailov.

Naša marketingová platforma je Mailchimp. Prihlásením sa k odberu noviniek zároveň dávate súhlas s prenosom vašich údajov platforme Mailchimp za účelom ich spracovania. Viac o princípoch ochrany osobných údajov platformy Mailchimp sa dozviete TU.

Kde kúpim?

Kníhkupectvá, ktoré majú v ponuke našu knihu

Povedali o nás

Prof. PhDr. Eva Gajdošová, PhD.

Poznatky ktoré sa aplikácii objavujú sú aktuálne, výskumne overené a úspešne aplikovateľné v rodičovskej a výchovnej praxi. Napomáhajú rodičom lepšie spoznávať dieťa a jeho vývin, ako aj čeliť možným problémom, úskaliam, ťažkostiam, ktorými musia pri výchove svojho dieťaťa počítať.
Psychologická hodnota knihy je neodškriepiteľná.
Jej najväčším prínosom však je že prehlbuje porozumenie a lásku medzi rodičmi a deťmi. Hodnoty, ktoré dnešný svet a deti v ňom tak veľmi potrebujú.

Prof. PhDr. Eva Gajdošová, PhD.,

2019-07-13T17:29:11+00:00

Prof. PhDr. Eva Gajdošová, PhD.,

Poznatky ktoré sa aplikácii objavujú sú aktuálne, výskumne overené a úspešne aplikovateľné v rodičovskej a výchovnej praxi. Napomáhajú rodičom lepšie spoznávať dieťa a jeho vývin, ako aj čeliť možným problémom, úskaliam, ťažkostiam, ktorými musia pri výchove svojho dieťaťa počítať. Psychologická hodnota knihy je neodškriepiteľná. Jej najväčším prínosom však je že prehlbuje porozumenie a lásku medzi rodičmi a deťmi. Hodnoty, ktoré dnešný svet a deti v ňom tak veľmi potrebujú.

Kristína Tormová

Nikdy som nečítala knihy o výchove. Mám na všetky otázky, ktoré ma počas mamovania stretli sa viem vždy opýtať svojej naj kamky zo základky, ktorá prečítala aj tie knihy o výchove, ktoré neexistujú. Ja som teda viac za také to intuitívne mamovania. Ale…ako sa tak venujem mamovaniu skrz môj blog intenzívnejšie, začala som aj ja…bádať v moriach literatúry pre rodičov. Tak ono, viete, ak zistím, že pri tých dvoch deťoch som to dogabala, aspoň to tretie vychovám na úrovni. 😀 Našla som ale perfektnú slovenskú knižku PSYCHOLÓGIA pre milujujúcich rodičov (Najnovšie vedecké poznatky prakticky a ľudskou rečou), okamžite som si ju kúpila a celému kolektívu autoriek spolumám tlieskam. Konečne knižka, ktorá normálne vysvetľuje všetky šváry a neistoty rodičovstva počas prvého roka života človiečika. Konečne niečo, s čím naplno súhlasím, konečne jasne vysvetlené, že keď bábätko plače, nie je to preto, že vás manipuluje, že dieťa nemáte stále nosiť, lebo si na to “zvykne” a tým ho rozmaznáte (tomuto mýtu som ja naprílad pri dievčatách uverila a dodnes mi to je nekonečne ľúto), že možno nebude dobrý nápad uspávať dieťa tak, že ho necháte vyrevať (k tomu som bola dvakrát v totálnom zúfalstve “prinútená” okolím a tiež mi to je dodnes ľúto. Oveľa jednoduchšie bolo použiť lásku a prso) a ono si po pár dňoch zvykne, že dieťa nie je vadné, ak neprespí celú noc, vyvrátia šialený mýtus, že podľa druhov plaču dieťaťa rozoznáte, čo potrebuje a prečo plače (hahahahaha. Takže som nebola neschopná mater, ktorá nevedela čítať reč revu.), že kolika v tom najčastejšom ponímaní je tiež tak trochu hovadinka, že pomáhať človiečikovi za každých okolností a so všetkým je trošku brzdou, že človiečikovi treba dôverovať o čosi viac…
V tomto všetkom som sa našla a aj keď ste sa v tom nenašli vy, isto sa nájdete v niečom inom. Lebo knižka nie je proti nikomu a ničomu, je za rodičov a šťastné deti a je podľa mňa dobré mať ju pri sebe…fakt. Za každou kapitolou je zhrnutie, v texte je množstvo odvolávok na najnovšie celosvetové výskumy, pre aj proti. Také pre úplne normálnych rodičov, ktorí sa občas cítia ako Alenka v ríši divov.

Kristína Tormová

2019-07-13T17:42:43+00:00

Kristína Tormová

Nikdy som nečítala knihy o výchove. Mám na všetky otázky, ktoré ma počas mamovania stretli sa viem vždy opýtať svojej naj kamky zo základky, ktorá prečítala aj tie knihy o výchove, ktoré neexistujú. Ja som teda viac za také to intuitívne mamovania. Ale…ako sa tak venujem mamovaniu skrz môj blog intenzívnejšie, začala som aj ja…bádať v moriach literatúry pre rodičov. Tak ono, viete, ak zistím, že pri tých dvoch deťoch som to dogabala, aspoň to tretie vychovám na úrovni. 😀 Našla som ale perfektnú slovenskú knižku PSYCHOLÓGIA pre milujujúcich rodičov (Najnovšie vedecké poznatky prakticky a ľudskou rečou), okamžite som si ju kúpila a celému kolektívu autoriek spolumám tlieskam. Konečne knižka, ktorá normálne vysvetľuje všetky šváry a neistoty rodičovstva počas prvého roka života človiečika. Konečne niečo, s čím naplno súhlasím, konečne jasne vysvetlené, že keď bábätko plače, nie je to preto, že vás manipuluje, že dieťa nemáte stále nosiť, lebo si na to “zvykne” a tým ho rozmaznáte (tomuto mýtu som ja naprílad pri dievčatách uverila a dodnes mi to je nekonečne ľúto), že možno nebude dobrý nápad uspávať dieťa tak, že ho necháte vyrevať (k tomu som bola dvakrát v totálnom zúfalstve “prinútená” okolím a tiež mi to je dodnes ľúto. Oveľa jednoduchšie bolo použiť lásku a prso) a ono si po pár dňoch zvykne, že dieťa nie je vadné, ak neprespí celú noc, vyvrátia šialený mýtus, že podľa druhov plaču dieťaťa rozoznáte, čo potrebuje a prečo plače (hahahahaha. Takže som nebola neschopná mater, ktorá nevedela čítať reč revu.), že kolika v tom najčastejšom ponímaní je tiež tak trochu hovadinka, že pomáhať človiečikovi za každých okolností a so všetkým je trošku brzdou, že človiečikovi treba dôverovať o čosi viac… V tomto všetkom som sa našla a aj keď ste sa v tom nenašli vy, isto sa nájdete v niečom inom....

Dominika Žáková

Výborná, čtivá rukoväť pre rodičov detí od narodenia po prvý rok. Dotýka sa širokého spektra tém od plaču, cez spánok až po komunikáciu s pre mňa veľmi sympatickou rovnováhou citu a rozumu. A čo jev tejto dobe postfaktuality najpodstatnejšie- je podložená desiatkami a desiatkami výskumov a dát.

Nie je direktívna a nedáva za príklad jediný možný spôsob rodičovstva, popíše skôr “my sme to robili takto, ale sú rôzne spôsoby”.

PS: klasicky vytýkam, že prakticky všetky rady sú smerované na matky a príliš “ňuňu” ilustrácie.

Dominika Žáková

2019-07-13T17:43:46+00:00

Dominika Žáková

Výborná, čtivá rukoväť pre rodičov detí od narodenia po prvý rok. Dotýka sa širokého spektra tém od plaču, cez spánok až po komunikáciu s pre mňa veľmi sympatickou rovnováhou citu a rozumu. A čo jev tejto dobe postfaktuality najpodstatnejšie- je podložená desiatkami a desiatkami výskumov a dát. Nie je direktívna a nedáva za príklad jediný možný spôsob rodičovstva, popíše skôr “my sme to robili takto, ale sú rôzne spôsoby”. PS: klasicky vytýkam, že prakticky všetky rady sú smerované na matky a príliš “ňuňu” ilustrácie.

Aneta L

Zaujímavé čítanie. Kniha je odborná a zároveň vľúdne napísaná. Každý otecko aj mamina si nájde svoju obľúbenú kapitolu, niečo zaujímavé sa dozvie a získa nadhľad, čo občas potrebujeme 🙂

Želám prijemne čítanie!

Aneta L

2019-07-13T17:44:08+00:00

Aneta L

Zaujímavé čítanie. Kniha je odborná a zároveň vľúdne napísaná. Každý otecko aj mamina si nájde svoju obľúbenú kapitolu, niečo zaujímavé sa dozvie a získa nadhľad, čo občas potrebujeme 🙂 Želám prijemne čítanie!

Andy

Veľmi rozumná kniha. Jednoducho a rozumne vysvetlené. Niektoré fakty sme už počuli, no tu sú popísané, tak aby každý rozumel a dozvedel sa viac a prečo. Kniha mi príde oveľa ľudskejšia ako všetky ostatné rodičovské knihy, ktoré obsahujú samé poučky a ktoré človek odloží po niekoľkých stranách. Odporúčam!

 

Andy

2019-07-13T17:45:47+00:00

Andy

Veľmi rozumná kniha. Jednoducho a rozumne vysvetlené. Niektoré fakty sme už počuli, no tu sú popísané, tak aby každý rozumel a dozvedel sa viac a prečo. Kniha mi príde oveľa ľudskejšia ako všetky ostatné rodičovské knihy, ktoré obsahujú samé poučky a ktoré človek odloží po niekoľkých stranách. Odporúčam!  

Luc

Super! Môj prvý dojem z tejto knihy bol "drahá". Stále si myslím, že naozaj stojí dosť. ALE: stojí za to. Je spracovaná odborne, no napísaná prehľadne a jazykom, ktorému porozumie každý. Veľké plus dávam kvantu prípadových štúdií, ktoré výklad oživujú. A pokiaľ nie ste zrovna veľkí čitatelia alebo nemáte čas, na konci každej kapitoly je vykuc pre busy ľudí.

Luc

2019-07-13T17:46:06+00:00

Luc

Super! Môj prvý dojem z tejto knihy bol "drahá". Stále si myslím, že naozaj stojí dosť. ALE: stojí za to. Je spracovaná odborne, no napísaná prehľadne a jazykom, ktorému porozumie každý. Veľké plus dávam kvantu prípadových štúdií, ktoré výklad oživujú. A pokiaľ nie ste zrovna veľkí čitatelia alebo nemáte čas, na konci každej kapitoly je vykuc pre busy ľudí.

Martin C

Určite odporúčam. Skvelá kniha, zrozumiteľne napísaná, plná aktuálnych vedeckých poznatkov - všetko pekne na jednom mieste... malo by to byť povinné čítanie pre každého, kto čaká prírastok do rodiny!

 

Martin C

2019-07-13T17:46:27+00:00

Martin C

Určite odporúčam. Skvelá kniha, zrozumiteľne napísaná, plná aktuálnych vedeckých poznatkov - všetko pekne na jednom mieste... malo by to byť povinné čítanie pre každého, kto čaká prírastok do rodiny!  

Lucia Al Zafari

Určite odporúčam. Skvele čítanie táto kniha. Pre rodičov sú v nej zhrnuté veľmi zaujímavé veci a vzácne informácie k prvému roku bábätka. Mám to všetko zrazu v jednej knihe, čo je skvelé. Ľahko sa číta, pričom je písaná rovnako tak na základe vedeckých poznatkov, ale aj praxe a skúsenosti.. V mnohom som sa sama našla a aj sa nasmiala 🙂 Naozaj ma bavila, odporúčam !

Lucia Al Zafari

2019-07-13T17:46:49+00:00

Lucia Al Zafari

Určite odporúčam. Skvele čítanie táto kniha. Pre rodičov sú v nej zhrnuté veľmi zaujímavé veci a vzácne informácie k prvému roku bábätka. Mám to všetko zrazu v jednej knihe, čo je skvelé. Ľahko sa číta, pričom je písaná rovnako tak na základe vedeckých poznatkov, ale aj praxe a skúsenosti.. V mnohom som sa sama našla a aj sa nasmiala 🙂 Naozaj ma bavila, odporúčam !

Tatiana

Odporúčam. Zaujímavé informácie z rôznych oblasti uplatniteľných pri výchove dieťatka. Zhrnuté veľké množstvo informácii a odpovede na mnoho otázok, ktoré trápia rodičov počas prvého roka dieťatka ale aj neskôr.

Tatiana

2019-07-13T17:47:14+00:00

Tatiana

Odporúčam. Zaujímavé informácie z rôznych oblasti uplatniteľných pri výchove dieťatka. Zhrnuté veľké množstvo informácii a odpovede na mnoho otázok, ktoré trápia rodičov počas prvého roka dieťatka ale aj neskôr.

Tibor

Nečítal som určite všetky knihy, ale ako rodičovi mi prešlo posledné roky rukami kadečo. Osobne som nevidel žiadnu knihu napísanú takto zrozumiteľne, ľudsky a vedecky a aktuálne zároveň.

Tibor

2019-07-13T17:47:34+00:00

Tibor

Nečítal som určite všetky knihy, ale ako rodičovi mi prešlo posledné roky rukami kadečo. Osobne som nevidel žiadnu knihu napísanú takto zrozumiteľne, ľudsky a vedecky a aktuálne zároveň.

Zuzana Čunderlíková

Super!

Knihu môžem len odporučiť. Žiadne kontroverzné moderné prístupy ani skostnatené praktiky komunistickej tvrdej výchovy, ale prirodzený materský prístup ako chápať a správnym spôsobom pristupovať k bábätkám. V knižke mne osobne nechýbalo nič.

Zuzana Čunderlíková

2019-07-13T17:47:57+00:00

Zuzana Čunderlíková

Super! Knihu môžem len odporučiť. Žiadne kontroverzné moderné prístupy ani skostnatené praktiky komunistickej tvrdej výchovy, ale prirodzený materský prístup ako chápať a správnym spôsobom pristupovať k bábätkám. V knižke mne osobne nechýbalo nič.

Petra

Výborná kniha

Konečne kniha napísaná podlá skutočných výskumov, zaujímavé poznatky z viacerých oblasti. Výborne rozobratý aj spánok a koliky. Odporúčam kúpiť, nemám viac čo dodať. Každá mamička sa určite nájde v niektorých z kapitol.

Petra

2019-07-13T17:48:17+00:00

Petra

Výborná kniha Konečne kniha napísaná podlá skutočných výskumov, zaujímavé poznatky z viacerých oblasti. Výborne rozobratý aj spánok a koliky. Odporúčam kúpiť, nemám viac čo dodať. Každá mamička sa určite nájde v niektorých z kapitol.

Katush

Kniha sa ľahko číta a pomáha sa zorientovať rodičom vo svete bábätka. 🙂
Je tiež super, že ide o slovenské autorky - maminy psychologičky - takže vedia, ako to funguje "u nás".
Mam 4-mesačné bábo, knihu som dostala ako darček a som s ňou veľmi spokojná.

Katush

2019-07-13T17:48:40+00:00

Katush

Kniha sa ľahko číta a pomáha sa zorientovať rodičom vo svete bábätka. 🙂 Je tiež super, že ide o slovenské autorky - maminy psychologičky - takže vedia, ako to funguje "u nás". Mam 4-mesačné bábo, knihu som dostala ako darček a som s ňou veľmi spokojná.

Andrea

Super knižka pre mamičky

Výborná kniha pre rodičov, ktorí majú malé dieťa a riešia spánok, kŕmenie, vzťahovú väzbu, odlúčenie, výchovu, psychou-motorický i inteligenčný rozvoj dieťatka... Je vidieť, že autorky sú mamičky aj psychologičky v jednom - tak zaujímavo napísanú knihu pre rodičov som ešte nečítala. Nikdy nie jednostranný postoj - napokon každé dieťa je iné, množstvo zaujímavých tipov, podporených výsledkami relevantných štúdií... a normálnou, ľudskou rečou.

Andrea

2019-07-13T17:49:00+00:00

Andrea

Super knižka pre mamičky Výborná kniha pre rodičov, ktorí majú malé dieťa a riešia spánok, kŕmenie, vzťahovú väzbu, odlúčenie, výchovu, psychou-motorický i inteligenčný rozvoj dieťatka... Je vidieť, že autorky sú mamičky aj psychologičky v jednom - tak zaujímavo napísanú knihu pre rodičov som ešte nečítala. Nikdy nie jednostranný postoj - napokon každé dieťa je iné, množstvo zaujímavých tipov, podporených výsledkami relevantných štúdií... a normálnou, ľudskou rečou.

Veronika Stankovič

A naozaj kniha je úplné pohladenie duše po našom náročnom šestonedelí.. narodil sa predčasne 14 dni v nemocnici a potom doma ešte nejaké komplikácie, takže som sa potom bála všetkého čo ako robím či dobre .. ale kniha ma opäť vrátila nohami na zem a začala som si veriť ... ako keby také znovuobjavenie vedomostí, ktoré môžem začať aplikovať...“Mrak” stresu sa rozplynul - jasne že nie úplne, ale ten najhorší zmizol.
Nemali sme ľahký začiatok, lebo sa narodil predčasne v 36 t a nemali sme ani bonding... hneď po pôrode ho zobrali a videla som ho až na druhý deň... a chodila som ho pozerať len 5 dní, až na 6 deň mi ho dali. Až vtedy som ho prvý krát držala na rukách... potom kvôli žltačke mi ho každý druhý deň brali preč... aby som ho mohla nakojiť, som si musela úplne vydupať.. boli sme tak v nemocnici 14 dní... úplne hrozný prístup, okolo  babyftiendly prístupov, ktorými sa chváli Bystrická nemocnica, to ani nešlo... prvé dni doma som myslela na tie najhoršie scenáre, keďže sme neboli spolu tie prvé najdôležitejšie dni, čo ma úplne pohltilo ... no postupne som sa z toho spamätávala a môžem povedať, že až ukončením šestonedelia a prečítaním vašej knihy som sa z toho otriasla a verím že nás vzťah bude výnimočný aj napriek absencii bondingu a tých prvých dní...

Veronika Stankovič

2019-07-25T20:05:53+00:00

Veronika Stankovič

A naozaj kniha je úplné pohladenie duše po našom náročnom šestonedelí.. narodil sa predčasne 14 dni v nemocnici a potom doma ešte nejaké komplikácie, takže som sa potom bála všetkého čo ako robím či dobre .. ale kniha ma opäť vrátila nohami na zem a začala som si veriť ... ako keby také znovuobjavenie vedomostí, ktoré môžem začať aplikovať...“Mrak” stresu sa rozplynul - jasne že nie úplne, ale ten najhorší zmizol. Nemali sme ľahký začiatok, lebo sa narodil predčasne v 36 t a nemali sme ani bonding... hneď po pôrode ho zobrali a videla som ho až na druhý deň... a chodila som ho pozerať len 5 dní, až na 6 deň mi ho dali. Až vtedy som ho prvý krát držala na rukách... potom kvôli žltačke mi ho každý druhý deň brali preč... aby som ho mohla nakojiť, som si musela úplne vydupať.. boli sme tak v nemocnici 14 dní... úplne hrozný prístup, okolo  babyftiendly prístupov, ktorými sa chváli Bystrická nemocnica, to ani nešlo... prvé dni doma som myslela na tie najhoršie scenáre, keďže sme neboli spolu tie prvé najdôležitejšie dni, čo ma úplne pohltilo ... no postupne som sa z toho spamätávala a môžem povedať, že až ukončením šestonedelia a prečítaním vašej knihy som sa z toho otriasla a verím že nás vzťah bude výnimočný aj napriek absencii bondingu a tých prvých dní...