Poradenstvo pre rodičov a páry

Vzťah nám má okrem iného prinášať spokojnosť a pomôcť nám v obdobiach neistoty.

S dieťaťom sa rodí otec, mama. Ide o veľkú osobnú zmenu, záväzok a situáciu, ktorá otestuje každý partnerský vzťah. Vieme, že spolu so vznikom rodiny sa otvárajú zážitky a vzorce z detstva a majú dopad na rodičovstvo a partnerský vzťah.

Témy, ktoré zväčša riešime sú:

     – vytratila sa nám blízkosť a intimita,

     – nevieme bezpečne komunikovať o svojich potrebách, zraneniach a pocitoch,

     – nevieme sa správne hádať a zvládnuť konflikty bez následkov a vyhýbania,

     – ako zladiť spoločné sny a budovať hlbší zmysel vo vašom vzťahu a rodine

     – máme rôzne prístupy vo výchove

Pripraviť sa môžete dvoma spôsobmi:

     – Formou individuálneho/párového vzdelávania, kde vecnou formou prejdeme hlavné témy a súvisiace informácie a nástroje. Vzdelávanie trvá v závislosti od tém, ktoré si definujeme na prvom stretnutí (partnerské témy, rodičovské a výchovné témy, špecifické témy pre otcov a mamy…)  (priemerne 8-12 stretnutí), no môžeme sa stretnúť aj jednorázovo.

     – Formou sprevádzania páru, kde sa zameriavame na vašu špecifickú situáciu a výzvy. Okrem vzdelávania a budovania zručností pracujeme najmä priamo na vašich aktuálnych konfliktoch, emóciách, zraneniach a problémoch. Sprevádzanie si vyžaduje motiváciu oboch ako aj ochotu hovoriť o sebe, najmä svojich pocitoch a potrebách. Trvanie stretávania je veľmi individuálne.

Pre koho: Pre páry, ktoré potrebujú riešiť konkrétny problém/výzvu, ktoré plánujú založiť rodinu, alebo majú menšie dieťa.

Cena: individuálne vzdelávanie 49 Eur / 50 minút, sprevádzanie páru 95 Eur / 80 minút

Kde: Osobne pokiaľ, to situácia dovoľuje. Cez Google meet (alebo Skype, Ms Teams, Facetime, Zoom, alebo inú platformu, ktorá nám bude vyhovovať).

OBJEDNAJTE SI TERMÍN.

 • – Mám nespolupracujúce dieťa. Neposlúcha ma.
 • – Nie som si istá/istý, ako dieťaťu zadať hranicu a povedať nie a pritom neublížiť.
 • – Nezvládame karanténu
 • – Kričím na deti, nechcem a neviem ako inak
 • – Plače a neviem ho utíšiť.
 • – Mám pocit, že ho nemám dosť rada.
 • – Nie som dosť dobrá mama.
 • – Zlyhávam.
 • – Trápim sa tým, čo sa mi udialo pri ťažkom  pôrode.
 • – Som čerstvý otec, čo mám vlastne robiť?
 • – Hádže sa o zem.
 • – Nevieme sa dostať z domu, obliecť sa je boj.
 • – Bije ostatné deti.
 • – Obdobie vzdoru ma zabije.
 • – Nezvládame to, stále plače, nevie si na škôlku zvyknúť.
 • – Ráno plačeme obaja.
 • – Nemá kamarátov.
 • – Bije ostatné deti.
 • – Pravidelne ju bolí bruško, zdá sa mi že kvôli škôlke.
 • – Obhrýza si nechty.
 • – Ešte stále sa pocikáva.
 • – Má výbuchy hnevu.
 • – Bije súrodenca.
 • – Veľa sa doma hádame.
 • – Je nesamostatná je plachá.
 • – Rozvádzame sa.
 • – Neobsadí v škole.
 • – Stále sa so sestrou hádajú.
 • – Má tiky.
 • – Som dobrá mama?
 • – Som vyčerpaná mama, nezvládzem.
 •  

Dohodnite si termín, v ktorom budeme riešiť vaše rodinné každodenné situácie s vašimi deťmi. Budeme vašu rodinu sprevádzať vyváženými a zrozumiteľnými informáciami, ktoré vám pomôžu riešiť situácie aj problémy s pokojom, istotou a sebavedomím.

Pre koho: Rodičov detí od 0- 9 rokov. Buď spolu oboch, alebo samostatne s jedným z rodičov – bez prítomnosti detí.

Kde: Online cez vopred dohodnutú platformu.

Kto: PhDr. Jana Zemandl, PhD., detská psychologička

Cena: 45 Eur / 50 minút alebo 70 Eur / 90 minút

OBJEDNATE SI TERNMÍN.

Si zmietaná „dobre mienenými“ radami okolia tipu – „no veď s vami bude poriadne mávať“, „len ho daj s vami do postele, už ho nikdy odtiaľ nedostaneš“…..vlastná neistota je posilňovaná z každej strany, túžba dať dieťatku to najlepšie sa mení na stres a dieťa nakoniec dostáva presný opak toho, čo by sme chceli a čo by si zaslúžilo.

Doprajte si poradenstvo, aby ste rozumeli, čo sa deje. Aby ste so svojimi bábätkami aj väčšími deťmi stavali zdravé základy, na ktorých vyrastie spokojná šťastná sebaistá osobnosť – vaše dieťa. Taký dospelý, ktorý má rád samého seba, vie sa vrátiť k svojim rodičom ako do bezpečného prístavu, je ukotvený v hlbokých priateľských vzťahoch,  vie sa o ľudí starať, ale vie aj brať. Zo svojho potenciálu vie vyťažiť maximum a premieňa svoje talenty, pretože nie je zviazaný strachmi, pocitmi menejcennosti a obavou zo zlyhania. Našim cieľom tiež je, aby mamy lepšie spali, a mali priestor postarať sa o seba, aby sa otcovia cítili zapojení, kompetentní a dôležití a deti prijaté bezpodmienečnou láskou a mohli tak svoj potenciál venovať objavovaniu sveta a tvoreniu.

Ste sklamaní, že znova ste na deti vyleteli a vykričali veci, ktoré nemali počuť? Čítate veľa o výchove? Alebo aj nie, ale chceli by ste? Nedarí sa spolupracovať doma v mieri a vzájomnom rešpekte?

To preto, že sa snažíte meniť svoje návyky v správaní cez vedomosti. Snažíte byť dobrý rodič, ale nastupujú automatizmy ako krik, vyhrážky, boj o moc. Kontrolujete sa, ale nejde to. Doprajte si skratku, ako vaše automatické reakcie budú vaše deti podporovať v šťastí a úspešnom raste.

Koľkokrát ste si vraveli, že nebudete na deti kričať?
Koľko kníh o výchove ste prečítali?
S filiálnou terapiou sa vám však efektívne rodičovstvo dostane „do krvi“.
Ide o pravidelné stretnutia rodiča a dieťaťa v herni, ktoré sú nahrávané a následne rodičom a psychológom analyzované. Učíte sa „on the job“. 
Z vonku by sa mohlo  zdať, že dieťa sa „len hrá“, v skutočnosti sa však na pozadí deje mohutný proces, v ktorom si dieťa prehráva nespracované zážitky a ktorý mu pomáha vo väčšej emočnej stabilite. Rodičovi zase pomáha napojiť sa na prežívanie dieťaťa, porozumieť jeho svet a osvojiť si efektívne rodičovské zručnosti ako je zadávanie a ustátie hraníc a pod. Nie teoreticky, ale prakticky s trvalým efektom.
 
Cez posilnenie vzťahu rodič a dieťa „odchádza“ väčšina správania, ktoré rodičia označujú ako problémové – agresivita, nespolupráca, zadržiavanie stolice a podobne. Posilňuje vzťah rodič a dieťa.
 
Mnohí rodičia sú v začiatkoch prekvapení, čo to znamená byť pol hodinu s dieťaťom, vnímať ho, jeho záujmy a byť s ním v tom, čo prežíva a ako vidí svet.
 
Filiálna terapia
–       Pomáha dieťaťu spracovať zážitky, ktoré ho nevedome zaťažujú. Emočný pretlak z nich sa prejavuje v rôznych situáciách napríklad aj ako nespolupráca.
–       Rodič navždy mení optiku vnímania dieťaťa, ale aj iných ľudí naokolo. Získa istotu v tom, kde zadať hranicu, ako ju ustáť a zároveň ako dieťa podporiť, aby rástlo do silnej, sebavedomej, úspešnej a šťastnej osobnosti.
–       Je veľmi efektívnym spôsobom zmeny atmosféry v rodine. Rodičia sa často snažia výchovne vzdelávať, pracujú na sebe, ale rodičovstvo je aj tak výzvou, pretože vedomosti zostanú na racionálnej úrovni. Každodennou realitou je stále krik, vyhrážky a úplatky, pretože inak im to nejde. Vo filiálnej terapii sa za niekoľko týždňov rodič naučí napájať sa na prežívanie dieťaťa a zadávať mu veľmi jasné a láskavé hranice. Zároveň ho vyzbrojí pocitom bezpečia a kompetentnosti.

–      Je tiežveľmi efektívna aj v prípade, že ste v mali ťažké začiatky, a chcete posilniť vzťah medzi vami. 

 
Dodávam spatnú väzbu z minulých kurzov:
Simonka píše:
Filialna terapia patri jednoznacne medzi najlepsie investicie v mojom zivote. Pomohla nam z velkej casti odstranit rodicovsku neistotu v tom, ako riesit narocnejsie vychovne situacie a taktiez ma velmi efektivne naucila urcovat hranice, co vidim ako obrovsky benefit. Predtym som sice mala nastudovane rozne knihy o vychove, ktore sme sa snazili aj dodrziavat v praxi, ale vzdy som mala pochybnosti, ci to robime dobre a ci by to nemalo byt inac. Takto som mala moznost si to vyskusat  a dostavat spatnu vazbu priamo od odbornika, co ma neskutocne posunulo vpred. Janka ma velmi ludsky pristup a vnimala som ju ako obrovsku oporu pocas trvania celeho kurzu. Ak by som sa mala rozhodnut este raz, urcite do toho idem opat a absolvovanie by som naozaj odporucala vsetkym rodicom 🙂 
 
Ja pridávam, že sa nám napríklad v tomto prípade podarilo riešiť aj psychosomatický problém so zadržiavaním stolice.
 
Naďa píše: 
Jani, toto bol najlepší kurz ohľadom výchovy a detí aký som kedy absolvovala a dal mi strašne veľa. Pripájam sa k Baške, že to bolo jedno z najlepších rozhodnutí v živote :-). A ani trochu neľutujem, že som sa rozhodla pre ten u teba. Práve naopak, som vďačná za každú hodinu aj za to, ako na mieru si ho vedela ušiť, že ma posunul oveľa ďalej, než som očakávala. Musím povedať, že teraz je moja túžba po kurzoch a literatúre o výchove celkom saturovaná a konečne sa mi podarilo zbaviť sa tej hnusnej neistoty, či to čo a ako robím, robím správne. Viem, že cesta je ešte dlhá, ale to že viem kadiaľ ísť, je na nezaplatenie.
Za to všetko ti veľmi ďakujem
 

Aby vám bolo doma lepšie a vychovali ste šťastných, spokojných, sebavedomých, úspešných ľudí, ktorí spolupracujú a plnia si povinnosti.

Kedy sa ma môže týkať filiálna terapia?

 • – Trápime sa spolu, nejde nám to doma úplne hladko.
 • – Moje dieťa je agresívne, neprijalo súrodenca, je nesamostané, nezvláda škôlku, je plaché, hanbí sa, bojí sa, nechce spať samé, bolí ho často bruško zo stresu, neposlúcha ma, nerešpektuje hranice, veľa sa doma hádame, zostali sme sami, nezvládam ho, je ťažká povaha a podobne.
 • – Jednoducho chcem byť „len“ lepší rodič.
 •  

 Proces filiálnej terapie

– celý kurz prebieha skupinovo – znamená to, že nahrávate individuálne so svojim dieťatkom a nahrávky si skupinovo analyzujeme a učíme sa na nich
– prvé tri skupinové hodiny budú teoretické v trvaní 1,5 hodiny za týždeň
– skupinky budú online raz za týždeň v trvaní 1,5 hodiny v podvecerných hodinách, ideálne čím skôr, ale zladíme sa podľa vašich pracovných a iných možností. 
– nasledeuje 10 týždňov v ktorých budete aj nahrávať hrovú polhodinku s vašim dieťatkom, aj budeme mať naše skupinové stretnutie
– hrové polhodinky sa dajú realizovať doma, alebo v našej terapeutickej herni.
 

Cena

Počas celého kurzu je cena 50Eur/týždeň. Čiže 50x 13. Suma zahŕňa 3 teoretické bloky (1,5 hod), 10 nahrávok v herni, alebo doma (30 min.), analýzu týchto nahrávok psychológom a 10 praktických blokov (1,5 hod.) – spoločne sa analyzujú videonahrávky.

Kedy

Kurzy prebiehajú kontinuálne. Upozorňujeme, že miesta sú obsadené dlho vopred, preto odporúčame: rezervujte si miesto v skupinke teraz

 
 
 
 • – Nie som si istá, či má dosť spánku.
 • – Spí málo.
 • – Nevieme ako ho uspať.
 • – Často sa v noci budí.
 • – Spí len na mne.
 •  

Milí rodičia, vypočujte si prosím môj podcast o spánku, odpovie vám na mnohé otázky. Som však k dispozícii aj na individuálnu konzultáciu.

REZERVUJTE SI TERMÍN a nájdeme odpoveď na vašu konkrétnu situáciu. Viem, že vám nie je ľahko, ale spolu na to prídeme.

Cena: 45 Eur/50 minút 

Fungujeme online, kontaktujte nás a dohodneme si termín poradenstva a technológiu, ktorá je pre vás jednoduchá. 

 

Ak máte otázky, rodičovskú dilemu, potrebujete sa poradiť, dohodnúť termín, alebo zdieľať radosť, napíšte nám, alebo volajte na kontakt
Jana Zemandl, detská psychologička: +421 944 413 243


Sme tu pre vás!

Odoslaním súhlasím so spracovávaním osobných údajov, ktoré sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred odoslaním sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.